Önmagunkról

1906-ban alapított, önkormányzati fenntartású iskolánk épületét egy évtizede korszerűsítették, s mára udvarunk is megújult. Sportpálya, füvesített, parkosított és fából készült játékokkal felszerelt játszóudvar, szabadtéri pingpongasztal, kerékpártároló, szabadtéri színpad áll a gyerekek rendelkezésére. Tantermeink, folyosóink világosak, tiszták, otthonosak. Tudjuk, hogy az esztétikai nevelés egyik fontos eleme a környezet, ezért sok gondot fordítunk erre.

Iskolánk 90 éves történetének feldolgozása, a szülői elvárások, gyermeki várakozások folyamatos összegyűjtése alapján olyan maradandó értékek átadására törekszünk, mint a nyitottság, alkotókészség, vállalkozó kedv, figyelem és türelem mások iránt, kiegyensúlyozottságra, harmóniára törekvő életvezetés, az együttműködési készség és az egyéniség, a tehetség, az önállóság, öntevékenység kibontakoztatása, a felelősségvállalás.

A megvalósulás mércéjéül a beiskolázási mutatók, a versenyeken, vetélkedőkőn, pályázatokon elért tanulói eredmények, volt diákjaink életpályája szolgálhatnak. Álljuk a versenyt a többi oktatási intézménnyel. Diákjaink eredményeit a Dobogó c. oldalon közöljük.

Az 1998/99-es tanévtől az ország valamennyi általános iskolájában – így nálunk is, – az iskolába lépő gyermekek a Nemzeti Alaptanterv (NAT) előírásai szerint kezdik meg tanulmányaikat.

Elsődleges céljaink között – a gyermeki személyiség teljes körű gazdagításának részeként – kiemelt fontosságot tulajdonítunk az alapkészségek (gondolkodási műveletek, írás, olvasás, számolás) hatékony elsajátíttatásának, gyakoroltatásának, mely – a törvényi előírásoknak megfelelően – a kötelező, a választható és a képességfejlesztő órák, foglalkozások keretében zajlik.

A választható tevékenységek közül 1. osztályban ajánljuk a kézműves foglalkozást, népi játékot, drámajátékot, a táncot. Bár gyakorlatias világunkban olykor megkérdőjeleződnek azok az értékek, amelyek megszerzése nem hajt közvetlen hasznot, valljuk, hogy az ezek révén birtokolt ismeretek, az emberi minőség gazdagodása teszik képessé a gyermeket a tanulásra, a tudnivalók befogadására. (Tudományosan igazolt tény, hogy pl. a nyelvi, zenei és matematikai képességek kölcsönösen erősítik egymást.)

A további évfolyamokon emelt szintű matematikával, informatikával, médiaismerettel, ének és mozgáskultúrával, életvezetési ismeretekkel valamint idegen nyelvekkel (francia, angol, orosz) egészül ki kínálatunk. A hangszeres zenét tanulni kívánók részére a Hubay Jenő Zeneiskola tanárai helyben biztosítanak oktatást.

Kisdiákjaink szervezett formában részesülnek úszás- és korcsolyaoktatásban. Az iskolai sportkör és a könyvtár minden tanuló rendelkezésére áll. A könyvtár gyűjtőkörében a könyvek mellett a nem nyomtatott információhordozók is megtalálhatók, így pl. CD-k, számítógépes programok, filmek is segíthetik az eredményes tanulást.

Az Oktatási Törvény előírásai szerint az ingyenes iskolai alapszolgáltatások mellett mód van – külön térítésért – kiegészítő szolgáltatások biztosítására. Ennek köre a szülői igények alapján, tanévenként kerül megállapításra.

Pedagógiai programunkat annak tömörített változatával a hasonló című oldalon vázoljuk fel.

Alapszolgáltatásként leendő elsőseink (is) iskolaotthonban tanulnak majd, mely lehetővé teszi, hogy a tanítási órák, az órákra való felkészülés és a szabadidős tevékenységek, a játék, testmozgás célszerűen váltakozzanak.

Az aktuális tanév legfontosabb eseményeit, azok időpontját, minden szeptemberben minden szülő írásban is megkapja. A beiratkozott elsősök és szüleik külön (előzetes) szóbeli és írásbeli tájékoztatást kapnak iskolánk hagyományairól, szokásainkról, a szükséges tanszerekről, azok beszerzési lehetőségeiről, az igénybe vehető kedvezményekről, támogatásokról, azok feltételeiről.

Pályázati források igénybevételével több éve módunk van diákjainkat, tevékenységüket, érdeklődési körüket, eredményeiket nyomdai kivitelű kiadványban is bemutatni. Eredményes pályázat teszi lehetővé, hogy ezt iskolánk honlapján az Interneten is megtegyük.

Intézményünk egyik hagyománya, hogy karácsonyi és májusi műsoros estjeinken a gyerekek a nyilvánosság előtt is megmutatják tehetségüket. Tavasszal erdei iskolát, nyáron táborokat szervezünk. Szokásos rendezvényeink között családi programok is helyet kapnak.

Intézményünk életébe, tevékenységrendszerünkbe a Kölyökkör és a Kaleidoszkóp c. rovatok adnak bepillantást. A Tipptár közhasznúnak gondolt információkat közöl.

Őszintén hisszük, hogy minden gyermek tehetséges valamiben, s ennek feltárása a szülők és pedagógusok egyetemleges felelőssége.

Felvételi vizsga helyett olyan játékos foglalkozásra várjuk leendő diákjainkat és szüleiket, mely segíthet az iskolaválasztás nehéz kérdésében megalapozottabb döntést hozni: kontrolálhatóvá teszi az iskoláról hallott (dicsérő vagy esetleg tán éppen elmarasztaló) szóbeszédet. Megismerkedhetnek a választható tevékenységekkel, hogy közülük közösen válasszák ki azt, amely vélhetően a leginkább segíti a gyerekeket abban, hogy eredményekben, örömökben gazdag, kiegyensúlyozott, felkészült, erőfeszítésekre is kész és képes, tehát sikeres iskolai polgárrá váljanak.

Megyesi Emilné
igazgató

Vissza az elejére Pedagógiai program Tovább